ARMENIA INTENDS TO ADVANCE IN ARMAMENT SPHERE IN 2004
In Armenian defense minister Serge Sargsian's words, Armenia will receive armaments from different countries paying for it not from the defense ministry's budget.
NAGORNO KARABAKH CONFLICT TO BE DISCUSSED IN SCOTLAND
November 22, 2003 - 20:04 AMT  06:07 GMT
The process of the Nagorno Karabakh conflict settlement will be discussed at the sitting of the South Caucasian inter-parliamentary initiative to be held December 15-20 in Scotland.
AZERI DEFENSE MINISTER AGAIN THREATENS WITH WAR
November 22, 2003 - 19:18 AMT  06:07 GMT
The longer the Armenian party keeps the occupied Azerbaijani territories, the higher is the possibility of the renewal of war, Safar Abiyev stated during his conversation with vice commander of the US Armed Forces in Europe Charles Wold.
AZERI CHLORINE IMPORTED TO ARMENIA
November 22, 2003 - 19:03 AMT  06:07 GMT
In director of "Nairit-2" CJSC Albert Sukiasian's words, Azeri chlorine is delivered through the territory of Georgia.
TWO ARMENIANS KILLED IN TERRORIST ACTS IN ISTANBUL
November 22, 2003 - 18:49 AMT  06:07 GMT
According to the report by the RoA MFA press office, two more Armenians are wounded.
ARMENIANS OF US CELEBRATED 35-TH CONSECRATION ANNIVERSARY OF ST. VARDAN CATHEDRAL IN NEW YORK
November 22, 2003 - 18:36 AMT  06:07 GMT
Hundreds of Armenian faithful from throughout the US gathered at St. Vartan Cathedral in New York City the other day to mark the 35-th anniversary of the cathedral's consecration.
REPORT ON ARMENIA TO BE HEARD AT EUROPEAN FORUM OF LOCAL AND REGIONAL AUTHORITIES
November 22, 2003 - 18:08 AMT  06:07 GMT
The fall session of the Congress of the Local and Regional Authorities of Europe is opening today.
YEREVAN DENOUNCED ROUNDLY TERRORIST ACTS IN ISTANBUL
November 22, 2003 - 18:07 AMT  06:07 GMT
Realizing that terrorism acknowledges no borders and puts no difference between nations and faiths, Armenia undoubtedly joins the international combat against terrorism, RoA MFA spokesman stated.
FINISHED WITH ARMENIANS STARTED WITH JEWS
November 19, 2003 - 04:00 AMT  06:07 GMT
The information that the terrorist acts against Jews organized in Istanbul were executed by the Turkish extremists was confirmed. The police arrested three people suspected for being connected with the explosions of the Neve Shalom and Bet Israel synagogues. According to the Israeli radio, the arrested are two men and a woman. They are living in the Binglol city of Turkey. Other two young Turks connected with the crime have managed to hide and according to the operative data now they are in the United Arab Emirates.