AGO GROUP REPORT ON MONITORING ARMENIA FULFILLMENT OF COMMITMENTS TO CE WILL BE POSITIVE
Head of the CE Committee of Ministers group for monitoring CE member states Pietro Ercole Ago told journalists this opinion in Yerevan.
VYACHESLAV TRUBNIKOV CALLED TO "NOVEL STANCE" TO KARABAKH ISSUE
February 7, 2004 - 20:05 AMT  05:41 GMT
The deputy foreign minister of Russia, co-chair of the OSCE Minsk conference on the Nagorno Karabakh issue cited the instance of East Timor.
CHAIRMAN OF AZERI BUSINESS FUND DOUBTS CONSIDERABLE GOODS TURNOVER BETWEEN ARMENIA AND AZERBAIJAN
February 7, 2004 - 20:01 AMT  05:41 GMT
Sabit Bagirov noted that even in the Soviet time (according to the data on 1987) the commodity turnover between Armenia and Azerbaijan did not exceed 2-3% of the total turnover volume of the countries - due to various, mainly historical reasons.
OSCE REPRESENTATIVE FOR NAGORNO KARABAKH INTENDS TO VISIT STEPANAKERT IN FUTURE
February 7, 2004 - 18:19 AMT  05:41 GMT
Goran Lenmarker made a statement about it at a meeting with NKR Parliament Speaker Oleg Yesayan in Yerevan.
SOCHI ARMENIANS PUT FRIENDSHIP AND CONCORD MONUMENT
February 7, 2004 - 18:16 AMT  05:41 GMT
Initiated by Sevan Armenian cultural center functioning in Sochi Russian city a Monument of Friendship and Concord was opened in the city center February 5.
"CERTAIN PROPOSALS" MADE TO KARABAKH CONFLICT PARTIES, US ASSISTANT SECRETARY OF STATE SAID
February 7, 2004 - 18:14 AMT  05:41 GMT
Elizabeth Jones made the statement, when presenting the details of US State Secretary Colin Powell's recent visit to Moscow, in the course of which the Karabakh problem was also discussed.
JOHN KERRY'S RIVALS COUNT ON VOTES OF ARMENIANS
February 6, 2004 - 04:00 AMT  05:41 GMT
Though there are already evident leaders in the pre-election campaign, the Armenian organizations of America continue to work with electoral headquarters of all the main candidatures from Democratic Party. Almost all the candidates try to please the Armenians. Wesley Clark, John Edwards, Hoe Liebermann and Howard Dean hope that the support of the Armenian community may help them in their rivalry with John Kerry.