September 10, 2004 - 23:09 AMT  11:04 GMT
However, the City Administration allowed the holding of the rally not in the square next to the cinema after Narimanov, as the party had demanded, but in the house of culture.
NEWLY APPOINTED FINNISH AMBASSADOR TO ARMENIA HANDED CREDENTIALS TO ARMENIAN PRESIDENT
September 10, 2004 - 22:03 AMT  11:04 GMT
T. Hacala underscored the importance of inclusion of Armenia in New Neighbors EU program
PROTEST AGAINST PARTICIPATION OF ARMENIAN OFFICERS IN NATO EXERCISES IN BAKU OF FORMAL NATURE, ARMENIAN DEPUTY DEFENSE MINISTER SUPPOSES
September 10, 2004 - 19:56 AMT  11:04 GMT
It should be reminded that Cooperative Best Effort - 2004 multinational exercises within the framework of Partnership for Peace NATO program will be held in Azerbaijan September 13-26.
IRANIAN LEADER'S VISIT WILL FIRST OF ALL PROMOTE ECONOMIC RELATIONS, ARMENIAN PREMIER BELIEVES
September 10, 2004 - 19:38 AMT  11:04 GMT
In his words, after the completion of the visit, implementation of the agreements made both in the course of M. Khatami's present visit to Armenia and R. Kocharian's visit to Iran will begin.
ROBERT KOCHARIAN MET WITH LEADERS OF RULING COALITION MEMBER PARTIES
September 10, 2004 - 19:05 AMT  11:04 GMT
In the course of the conversation questions referring to constitutional reforms and the coming session of the National Assembly were discussed.
SAMVEL MKRTCHIAN APPOINTED NEW HEAD OF ARMENIAN MISSION IN NATO
September 10, 2004 - 18:45 AMT  11:04 GMT
Armenian President has signed a decree on relieving Vigen Chitechian from the post of the leader of the Republic mission in the NATO
UNIFIED ENERGY SYSTEMS OF RUSSIA CJSC SATISFIED WITH CONDITIONS FOR ACTIVITY IN ARMENIA
September 10, 2004 - 18:40 AMT  11:04 GMT
The annual income of the Unified Energy Systems of Russia CJSC in Armenia makes some $80 million, a holding board member stated.
IRANIAN LEADER FOR PEACEFUL SETTLEMENT OF KARABAKH CONFLICT
September 10, 2004 - 17:32 AMT  11:04 GMT
The President noted that Teheran will make efforts to resolve the Karabakh confrontation and to provide for peaceful coexistence of the countries involved.
ELMAR MAMEDYAROV: TIME HAS COME TO DISCUSS OUTCOMES OF PRAGUE MEETING OF FOREIGN MINISTERS OF ARMENIA AND AZERBAIJAN AT PRESIDENTIAL LEVEL
September 10, 2004 - 17:17 AMT  11:04 GMT
It should be reminded that the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan will be held within the framework of the Summit of CIS state heads in the Kazakh capital of Astana September 16.