BELARUS HOUSE OF REPRESENTATIVES DELEGATION TO ARRIVE IN ARMENIA MARCH 16
The visit will be held on the invitation of Chairman of the National Assembly of Armenia Artur Baghdasarian.
GERMAN AMBASSADOR TO ARMENIA DID NOT COMMENT ON ISSUES OF IMPACT OF GERMAN-TURKISH RELATIONS ON PROMOTION OF GERMANY-ARMENIA RELATIONS
March 15, 2005 - 07:32 AMT  03:09 GMT
She also refrained from comments on Germany's position over lifting the blockade of the Armenian-Turkish border and recognition of the Armenian Genocide.
PROMISING GROWTH IN GOOD TURNOVER BETWEEN ARMENIA AND GERMANY OBSERVED, GERMAN AMBASSADOR TO ARMENIA CONSIDERS
March 15, 2005 - 07:30 AMT  03:09 GMT
It first of all comes out in doubling Armenian export to Germany.
KALMUCKIA PRESIDENT TO VISIT ARMENIA
March 15, 2005 - 07:25 AMT  03:09 GMT
Armenian General Consul to the Southern Federal District has invited Kalmuckia President Kirsan Ilumzhinov and Chairman of the People's Khural of Kalmuckia Vyacheslav Bembetov to visit Armenia.
GERMAN AMBASSADOR TO ARMENIA: "EU AND US AIM AT ASSISTING SOUTH CAUCASIAN COUNTRIES ON WAY TO SUSTAINABLE AND PROSPERING DEMOCRACY"
March 15, 2005 - 07:21 AMT  03:09 GMT
The inclusion of Armenia in the Wider Europe: New Neighbors EU program is one of the important steps on the way of Euro-integration.
KARABAKH DEFENSE MINISTRY REFUTED REPORT OF AZERI MEDIA ON SKIRMISH ALLEGEDLY TAKEN PLACE LAST NIGHT
March 14, 2005 - 12:02 AMT  03:09 GMT
A representative of the Karabakh Defense Ministry stated it as recurrent provocation of the Azeri mass media.
AZERI PRESIDENT: NO CONCESSIONS TO BE MADE FROM OUR PART
March 14, 2005 - 11:53 AMT  03:09 GMT
"I am not against meeting Robert Kocharian but the topic of the talks should be determined", Ilham Aliyev stated.
ARMENIAN DEFENSE MINISTER MET WITH LEBANON'S AMBASSADOR TO RA
March 14, 2005 - 11:42 AMT  03:09 GMT
Zhebrail Butros Zhaar asked Serge Sargsian to discuss the issue of sending a group of combat engineers to Lebanon.