Pyunik Tried to Guard Football Players and Fans from Abrupt Incidents
"Great number of Azeri fans, who shouted out threats, were present at the Pyunik-Shakhter match," Pyunik club Vice President stated.
Wald: US Activates Efforts to Solve Karabakh Issue
January 19, 2006 - 18:20 AMT  23:58 GMT
The diplomatic way to solve the Karabakh conflict will do good to Yerevan and Baku, stated US European Command Deputy Commander.
Promising Milestones Appeared in Karabakh Settlement in 2005
January 19, 2006 - 18:07 AMT  23:58 GMT
During the meetings with Armenian and Azeri leaders Russia will earnestly recommend not to lose a real chance for achievement of a break in the negotiation process, the Russian FM underscored.
Armenian Specialists Cannot Detect H5N1 Virus Human Cases
January 19, 2006 - 17:54 AMT  23:58 GMT
"We can diagnose, biologically determining the availability of the influenza virus in birds only," stated Advisor of the Armenian Minister of Agriculture.
Baku Thinks Treaty Signing at Kocharian-Aliyev First Meeting This Year Unreal
January 19, 2006 - 17:44 AMT  23:58 GMT
"The Azerbaijani leadership has many times expressed discontent with the OSCE Minsk Group activities. Some functionaries even stated that the mediation should be stopped," Novruz Mamedov said.
International Support to Azerbaijan Stance in Karabakh Issue Increased, Baku Sure
January 19, 2006 - 17:28 AMT  23:58 GMT
At least three key factors are necessary to settle that conflict, Novruz Mamedov stated.
PACE Winter Session to Discuss Two Issues on Karabakh
January 19, 2006 - 16:05 AMT  23:58 GMT
The PACE Azeri Delegation is preparing to present «new facts» on the report, included in the PACE return on Nagorno Karabakh.
Mammadyarov: London Talks «Intense and Rich»
January 19, 2006 - 15:50 AMT  23:58 GMT
January 18 the talks on settlement of the Karabakh conflict continued till late at night and are going on today, January 19.
National Program to Fight Bird Flu Approved
January 19, 2006 - 14:51 AMT  23:58 GMT
The Armenian Government will coordinate program implementation in general.
Kazimirov: No One Going to Impose Peacekeeper to Karabakh Conflict Parties
January 19, 2006 - 14:25 AMT  23:58 GMT
The full talks should be restored. The next meeting of the two Presidents could give green to it, however the traffic lights became jammed on the yellow, the Russian diplomat stated.