December 17, 2010 - 11:54 AMT
The image of an enemy is necessary to any country with a weak government and not so confident of its citizens. In this respect Moscow has a great choice: there are a great number of people of Caucasian nationality there.
You cannot surprise Russia with riots and pogroms; it is what she has been engaged in for the past 200 years. Moreover, she has been engaged in it thoroughly, with the knowledge and instigation of the authorities, and the riot, unfortunately, is always aimed at the most ‘vulnerable’ segments of the society, as “true Russians” believe them to be. The latter have raided and killed the Jews, the “allogenes”, all those who did not and do not fit the image of the “Russian man”, drawn by the nationalists of every stripe. And they, the small-minded, are unable to realize that it is especially because of this that there will collapse the Russia they seem to be fighting for.
The origin of current slogans “Russia for the Russians”, “Caucasians, beat it!” and many others can be found in the infamous motto “Beat the Yids, save Russia”. But what to save, who from and why is totally indistinct. A surge of nationalism and destruction of foreign-language citizens (not necessarily physical) leads to the collapse of the state and the nation formed by that state. But if the nation has ceased to be able to do anything productive, “allogenes” will occupy its place.
“If indigenous population of a country does not want to work and after getting salary disappears for 15-20 days, making it impossible for machines to work, it becomes impracticable to produce anything with this kind of working population,” said Head of the Russian Council of Muftis Ravil Gainutdin at the Thursday meeting of the Presidium of Russian Interreligious Council in Moscow. However sad and unhappy it is for the Russians, Gainutdin is right. According to him, Russia is forced to invite immigrants: “They do not drink, they are disciplined and hardworking. Getting their salary, these people send it home to feed their families. The influx of migrants into the country was a forced measure. Today Russian villages are destroyed and rural settlements disappear. The migrants are not to blame for it; they are a kind of our slaves, they come to work for us. To accumulate wealth for our homeland, we have to work ourselves.” Further, the mufti says: “For twenty years we have raised a generation that does not like to work, loves to watch porn, drink alcohol, take drugs, hang out in clubs. None of them would come to work in the field, to sow or reap.”
Even President of Russia Dmitry Medvedev stated that Russia could not do without migrant workers. But keeping them in constant tension and fear is necessary. The image of an enemy is necessary to any country with a weak government and not so confident of its citizens. In this respect Moscow has a great choice: there are a great number of people of Caucasian nationality there. Yet, strange as it is, there are no Central Asians for some reason, neither are there representatives of national minorities like Jews, Ukrainians and Balts. Maybe that is why migrant workers living in Moscow and exempt from work during the Christmas holidays will be under special control of the authorities and law enforcement bodies. Here is what one of the police chiefs in Moscow, Dmitry Deynichenko says: “During the Christmas holidays migrants are exempt from work, so they gather in the central squares of the city, eventually turning them into Central Asian squares.” According to the logic of Mr. Deynichenko, migrant workers must stay in during all the holidays, including football games, and not stick out, if possible. It would be easy and quiet both for them and for the police.
After such statements the crowd, arms thrown up in Nazi salute, is already perceived as a natural continuation, especially when it stands almost beside the eternal flame in memory of the victims of the Great Patriotic War. For these young people the war is still on, and, like the times of the Third Reich, it is aimed at racial purity and superiority. However, these young people can boast neither racial purity nor superiority. What they can do is to beat up passers-by with non-Slavic face. But again bad luck! There are no purely Slavic appearances in Russia, and people who consider themselves “true Russians” are almost Mongoloids; no wonder that the Mongol overlordship in Russia lasted for 300 years... But this is simply for reference.
On the whole the situation is very tense and dangerous. But if migrants are at risk, at even greater risk are the youngsters, who, fed by extremist organizations, added the racial theory to their armory.
And the power led by Putin and Medvedev is “full of determination to punish those guilty.” The Russian prime minister came to announce that Islam is closer to Russia than Catholics.... It’s rather a strange statement for a Christian. If Putin wanted to appease the Russian Muslims, his move is understandable. But in any case this kind of statements also constitute discrimination and intolerance. However, it’s not about the Russian President. In our case, it’s about the two-million Armenian community, which is one of the first to always take the swipe.
Oil was added to the fire by First Deputy Chief of Staff of the Russian President, Vladislav Surkov. He spoke about his meeting with representatives of the Caucasian youth, held this autumn. “We talked frankly to say that in certain regions of Russia it’s often not easy for Caucasians to live. But it’s not that life were easy for Russian always and everywhere in the Caucasus. Those arriving here from the South must realize that the attitude towards them is formed also by their own treatment. Those who come here to work or study should be protected, and the State bears full responsibility for them,” Surkov said.
The Kremlin official promised to crack down on ethnic crime groups in the capital. “Those who join the ranks of ethnic gangs and fire at our boys will be eradicated,” Surkov said. “We will not give our city to various nouveau “Ded Hassans” and their followers. Moscow and Russia need a civil society.” Such is the situation, and it seems that the government itself provokes collisions, and is unable to keep them under control. For God’s sake, let us be wrong in our conclusion.
And lastly, it turns out that media and social networks are to blame for all this, provoking innocent civilians into illegal activities. Explanation is easy and unprovable. Not for nothing the most topical phrase of still remaining in Russia intellectual people have become the words of Pushkin: “God save us from seeing a Russian revolt, senseless and merciless!”