Heritage party claims to secure 25% of parliamentary votes
PanARMENIAN.Net - Leader of the opposition Heritage Raffi Hovannissian said their party expects to get 25 per cent of electoral votes at the upcoming parliamentary elections.
Hovannissian reminded of Heritage’s success during the previous parliamentary vote particularly in Yerevan, emphasizing that now they are “ready to stand as leaders”, taking into account their previous experience in elections.
Heritage leader also added that their party's list is a political alternative which sets the citizens’ rights and Armenia’s sovereignty as priority. “Nobody should assess a list by its top ten or separate candidates; it should be estimated as a whole,” Hovannissian noted.