OSCE MG doesn’t recognize NKR elections, but acknowledges the need for them
PanARMENIAN.Net - The OSCE Minsk Group Co-Chairs (Ambassadors Robert Bradtke of the United States, Igor Popov of the Russian Federation, and Jacques Faure of France) have issued a statement regarding the July 19 presidential election in Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic.
“The Co-Chairs acknowledge the need for the de facto authorities in NK to try to organize democratically the public life of their population with such a procedure. However, the Co-Chairs note that none of their three countries, nor any other country, recognizes Nagorno Karabakh as an independent and sovereign state,” the Co-chairs said.
They also stress that “the procedures of July 19 in no way prejudge the final legal status of Nagorno Karabakh or the outcome of the ongoing negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the Nagorno Karabakh conflict.”