PanARMENIAN.Net - From the very onset, Turkey supported toppling of Syria’s Assad regime as a means of boosting its regional influence, a Turkologist believes.
As Hakob Chakryan told a September 12 news conference, “With Turkey having a hand in toppling of Assad, as pro-Turkish forces become included in the new government, Ankara’s regional influence is sure to soar.”
Arab studies expert Hayk Kocharyan, in turn, shared his views on reaching a settlement in Syria crisis.
“First solution would be a Libyan scenario, with a protracted war. The second one is a Somalia scenario, where the country is divided between a number of armed groups, with anarchy reigning.
However, Syria’s system of values makes the 1st scenario unlikely,” the expert said.
Commenting on Turkey’s remarks, suggesting Ankara’s readiness to welcome Syrian Armenians, the expert noted, “Turkey is interested in the collapse of Armenian communities as inheritors of Genocide legacy.”