PanARMENIAN.Net - Azerbaijan and Turkey are unlikely to take radical steps in case Artsakh airport launches operations, Chairman of Armenian National Assembly Standing Committee on Foreign Relations said.
According to Artak Zakaryan, Azerbaijan will further damage its positions at the international arena, once it resorts to such measures.
“Aggression against civilian airplanes runs counter to the international law,” Mr. Zakaryan said, conditioning the delay of the launch of the airport by technical reasons only.
Stepanakert airport was officially put into operation on October 1. It received a certificate on Sept 28, stating it meets the international standards.