Social Investment Funds of Armenia, Moldova discussed in Yerevan
PanARMENIAN.Net - On October 24-25, Yerevan hosted a two-day workshop titled “Evolution Perspectives of the Social Investment Funds of Armenia and Moldova”, at the initiative of the World Bank (WB) and RA government
The event brought together government officials from Armenia and Moldova, experts from Georgia, Ukraine, Russia and other donors.
“The Fund’s further activates should include new sectors based on the long-term experience, tested mechanisms of project implementation and image of a trusted social partner. This will help the communities to establish participatory mechanisms for solving the existing social problems, as well as implement development programs focused on creating employment opportunities, boosting businesses, organizing community life and improving standards of living,” Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan said.
World Bank Country Manager for Armenia Jean-Michel Happi, in turn, noted that USD 83 mln was allocated for the implementation of three programs over the past 17 years.
The third phase of the program is currently in progress in Armenia.
He said that the fund’s programs aim to reduce poverty in Armenian communities due to job creation, with 850 RA communities having become micro-program beneficiaries.
Heads of Social Investment Funds of Armenia and Moldova Ashot Kirakosyan and Boris Popadiuc further called attention to the funds’ programs in other countries for implementation of new projects.