PanARMENIAN.Net - Armenian resort town of Tsaghkadzor hosted a discussion on inter-parliamentary cooperation and diplomacy on Dec 8-10, organized by OSCE Yerevan office jointly with RA National Assembly.
Problems related to the cooperation with such inter-parliamentary institutions as OSCE Parliamentary Assembly, Council of Europe, CSTO, CIS, Euronest and Organization of the Black Sea Economic Cooperation (BSEC) were in the focus of the discussion.
International and local experts briefed the newly-elected MPs on the best experience of the inter-parliamentary diplomacy, with the head of OSCE Office in Yerevan Ambassador Andrey Sorokin, Armenian National Assembly vice-speaker Hermine Naghdalyan and chair of the standing parliamentary committee on foreign relations Artak Zakaryan delivering opening speeches at the event, press service of OSCE Yerevan office reported.