Operation Ring strengthened Artsakh people’s will to fight for freedom: MFA
PanARMENIAN.Net - The Nagorno Karabakh Republic Foreign Ministry issued a statement on the 22nd anniversary of the Operation Ring aimed at deportation of border villages of Artsakh.
“The Operation Ring, launched by the special police detachments (OMON) of the Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan, with the support of the USSR Interior Ministry's troops in April-May, 1991 holds a peculiar place in the history of the conflict between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh, both for its scope and consequences.
The operation, which became possible due to a criminal collusion between the Azerbaijani government and some USSR leaders, resulted in a complete devastation and destruction of more than two dozen villages of Northern Artsakh, as well as in Shahumyan, Hadrut and Shushi regions. It ended only after a month, due to wide publicity and condemnation both within the USSR and beyond.
But the wheels of the war were set in motion. The Operation Ring, which stood out by its brutality and major violations of human rights, sharply increased the tension in the region to spark military actions, becoming a prelude to the subsequent full-scale aggression of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh.
However, Azerbaijan has failed to achieve its main goal - to intimidate the population of Nagorno-Karabakh and suppress their legitimate aspirations for self-determination. On the contrary, the Operation Ring only strengthened the determination of the people of Artsakh to fight for their rights and freedoms,” the Ministry said.