PanARMENIAN.Net - President of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic Bako Sahakyan met Thursday, May 2 with Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian to discuss foreign policy issues, regional processes as well as resolution of the Azerbaijani-Karabakh conflict.
Both sides emphasized the importance of intensified and coordinated cooperation between the foreign ministries of Armenia and Artsakh and their diplomatic representations abroad, which would have a positive impact on the effective foreign policy implementation.
Artsakh Foreign Minister Karen Mirzoyan also attended the meeting, reported the Central Information Department at the Artsakh President’s Office.