April 8, 2006 - 15:26 AMT
Illegal emigrant Karen Avanesyan, who arrived in the UK three years ago at the age of 16, could not prove his right for asylum and authorities decided to deport him to his fatherland. According to his relatives, Avanesyan studied at school and lived on an allowance paid by the state, as he did not have the right to work. Karen is born in a mixed marriage: his father is Azerbaijani and left the family, when the boy was very young.
As Avanesyan was born in Nagorno Karabakh, which is still de jure considered part of Azerbaijan, the English decided Azerbaijan is his fatherland and resolved to deport him to Baku. Avanesyan is already informed that April 12 he will be taken aboard a London-Moscow plane. From the Russian capital he will be deported to Azerbaijan.
According to British laws, a person cannot be deported to a country, where he is exposed to threat of torture, Mediamax reports.