Safarov Did Not Repent of His Crime
PanARMENIAN.Net - At the last session of the Budapest court Azeri army officer Ramil Safarov, charged in murder of Armenian army lieutenant Gurgen Margaryan, never repented of the crime he had committed, lawyer Nazeli Vardanyan stated at a news conference in Yerevan. In her words, Safarov explained the crime by "losing control" of himself.
At that she noted that the defense of the Armenian party was more competent, that that of Azerbaijan. «We refused from politicization of the process from the very beginning, while Azeris kept speaking about the political underlying reasons of the murder, the war, ancient culture of Azerbaijan. In response to it Hungarian judge András Vaskuti noted he did not know a country, whose culture admits an inhuman murder,» Vardanyan underscored.
«It was a fierce inhuman crime on the national ground, planned in advance and aimed not only against Armenia, but also Hungary,» Nazeli Vardanyan cited the words of Prosecutor Veronica Kis.
As of the appeal, according to Hungarian laws, it can be applied for in three days after announcement of the sentence. «The Court of Appeal considers only the course of the trial in compliance with the documents. If it is discontent with anything, a new trial is assigned. However, I do not think this is possible,» Vardanyan said.