PanARMENIAN.Net - Hearings on the 15th anniversary of Koltso operation for forced exile of Armenian population from Getashen and Martunashen villages of Shahumyan region and Nagorno Karabakh were held at the NKR Parliament. In NKR Speaker Ashot Gulyan's words, Soviet Azerbaijan authorities «organized and implemented an unprecedented cruel military operation to exile Armenians from Nagorno Karabakh and adjacent regions» in April-June 1991.
He also noted that Karabakh people's struggle hampered implementation of those plans. «Only a state structure could rebuff that policy, which resulted in the establishment of the NKR in September 1991,» he emphasized.
He spoke in favor of joining efforts of state structures and competent persons to collect facts, confirming anti-Armenian policy of Azerbaijan.
Hearing participants qualified Koltso operation as a terrorist action by Azerbaijan. It was underscored that Azeri authorities are not only responsible for the crimes, they also continue speaking terror language to Nagorno Karabakh by threatening to solve Karabakh issue by force.
During Koltso operation of special destination detachments of the Azeri Ministry of Interior, USSR Ministry of Interior troops and detachments of the 23rd division of the Soviet Army 6030 persons from 24 villages were deported.