May 16, 2006 - 14:44 AMT
The search group did not find the airborne recorders of A-320 airplane, which crashed near Sochi on the night of May 3. Operation to lift flight recorders started in the morning. A device was dropped at the bottom and started examination of the location. "Many fragments of the liner are found at the bottom, but in the opinion of French specialists, nothing like flight recorders is found yet. The search continues," an Operative Staff representative said, Russian media report.
On the night of May 3 a Yerevan-Sochi plane of Armavia Armenian air company crashed in the Black Sea 6 km away from Adler airport. All 113 passengers, including 6 children and 8 members of the crew, died as a result. Among them were 26 Russian citizens, one Ukrainian and one Georgian citizen, while the rest were Armenian citizens.