PanARMENIAN.Net - "France supports Turkey's candidacy for accession to the EU. Turkey approaching European norms will have an undisputed stabilizing effect in the region as a whole. Everyone will benefit from it, first of all Armenia," French Ambassador to Armenia Henry Cuny stated in an interview with PanARMENIAN.Net He said the EU is a club with clear, detailed rules, which are compulsory for everyone without exceptions. "Democracy, freedom of expression of opinions, beliefs, including religious ones, human rights, including national minority rights, lifting blockades of borders, liberalization of economy, establishment of normal relations with neighbors are the core of that club," Henry Cuny remarked.
As of demonstrations against establishment of monuments to Armenian Genocide victims in some French towns lately, the diplomat called these "unacceptable" and "anachronistic."
"While one of Turkish TV channels showed Ararat film on the events in 1915 with the consent of 71% of the audience, demonstrations denying the Armenian Genocide were held in France. These demonstrations are not in line with the evolution of the Turkish mentality," he underscored.