PanARMENIAN.Net - During his stay in Moscow on the occasion of the World Summit of Religious Leaders Catholicos of All Armenians Garegin II met with President of the Society of Russian-Armenian Friendship and Cooperation Victor Krivopuskov and Society Board member, President of the Russian-Armenian Commonwealth Yuri Navoyan, Victor Krivopuskov told a PanARMENIAN.Net reporter. In his words, it was noted at the meeting that development of centuries-old friendship tradition is the fundamental principle for further strengthening bilateral strategic cooperation and fighting xenophobia and nationalism cases that are alien to people.
Matters of holding Year of Armenia in Russia, Yerevan's Days in Moscow were discussed at the meeting. These will promote civil understanding, forming peace and accord culture.
Garegin II thanked the Russian People's Diplomacy Society for active position on denouncing cases of vandalism and genocide of Armenian monuments, committed by Azerbaijan in December 2005, including a medieval Armenian cemetery and 4 thousand khachkars that are masterpieces of world architecture and are protected by the UNESCO. Artsakh Diocese head, Archbishop Pargev Martirosyan took part in the meeting.