Azeri Justice Ministry Going to Press for Safarov's Extradition
PanARMENIAN.Net - The Azeri Justice Ministry intends to inquire the Hungarian Ministry of Justice about the possibility of extradition of Azeri lieutenant Ramil Safarov, who was sentenced to life imprisonment for the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan. According to head of the department of international legal cooperation at the Azeri Justice Ministry Zaver Gafarov, the process will start after the consideration of the appeal on Safarov's verdict. In Gafarov's words, the appeal will be issued within the frames of the European Convention of 1981 "On legal assistance between the CoE member states" and will be considered this fall, reported Day.az.
To remind, the Budapest Court sentenced Azeri officer Ramil Safarov to life imprisonment for the murder of Armenian officer Gurgen Margaryan on February 19, 2004. Both officers were taking an English course within the Partnership for Peace NATO program in the Hungarian capital.