Period of appeals to RA CEC expires March 3
PanARMENIAN.Net - ARF Dashnaktsytyun has submitted the party's proportional list to the Armenian Central Electoral Committee. The list includes 117 candidates. It's headed by parliament vice-speaker Vahan Hovhannisian, followed by Armen Rustamian, Minister of Agriculture David Lokyan, MP Alvard Petrosian, Minister of Education Levon Mkrtchian, Minister of Labor and Social Issues Aghvan Vardanian, Minister of Health Norayr Davidyants and ex-Deputy Defense Minister Artur Aghabekian, Women make 26% in the list.
Heritage party's list consists of 20 candidates headed by chairman Raffi K. Hovannisian, the former RA Foreign Minister. Ex-Ombudsman, executive director of Against Legal Arbitrariness NGO Larisa Alaverdian is the second in the list.
The Democratic Party of Armenia submitted a proportional list that includes 34 party members headed by chairman Aram Sargsian.
Worthy Future party will not take part in the parliamentary election. The decision was taken during the sitting of the party council. Party leader Armen Darbinian refrained from comments.