March 16, 2007 - 15:27 AMT
March 19 Armenian President Robert Kocharian and Iranian leader Mahmoud Ahmadinejad will take part in the solemn opening ceremony of the Iran-Armenia gas pipeline, RA President's Spokesman Victor Soghomonian told a PanARMENIAN.Net reporter.
The construction of the 141-km gas pipeline was launched in November 2004. Initially Armenia will receive 1,5 mln cu m of Iranian gas per day. The second stage supposes construction of the pipeline from Kajaran to Ararat (150 km). The project totals $200-250 million.
The gas pipeline is built by Iran, Armenia and Russia represented by Gazprom and RAO UES of Russia. In the course of the coming 20 years Iran will supply Armenia with 36 bln cu m of gas. The 'blue fuel' will be processed into energy for further export to Iran.