March 30, 2007 - 16:06 AMT
Turkey "condemned" the U.S. Senate Foreign Relations Committee for adopting the resolution that condemns the murder of Agos weekly editor-in-chief Hrant Dink. "It is quite clear the inclusion of this resolution into the Senate agenda pursued the goal to speculate this mean crime for political purposes touching upon the events of 1915," the statement of Turkish MFA says. The Foreign Affairs Ministry of Turkey also reminds that the Turkish government sharply condemned Dink's assassination, RFE/RL reports.
Yesterday U.S. Senate Foreign Relations Committee adopted human rights legislation, condemning the murder of journalist and human rights activist Hrant Dink and calling on the Turkish government to repeal the law, Article 301 of the Turkish Penal Code. The document noted Dink's persecution because of his speech on the Armenian Genocide. It specifically notes that Dink was "subjected to legal action under Article 301 of the Turkish Penal Code for referring to the 1915 massacre of Armenians as genocide.