Torchlight procession through states-victims of genocide started in Chad
PanARMENIAN.Net - A torchlight procession that started in Eastern Chad today will march through the states which suffered from genocide in different times. In a couple of months the action participants will cross Rwanda and Cambodia and reach Armenia. Afterwards they will head for Sarajevo.
The purpose of the procession is to attract attention of the international community to the problem of genocide, specifically to the situation in Darfur. The action was initiated by UNICEF goodwill ambassador, actress Mia Farrow, who is dealing with the Darfur problem.
"We constantly speak of prevention of genocides. However, they are repeated again and again. The activities of the Sudanese government in Darfur can be described as the first genocide of the 21st century. It should be stopped," Ms. Farrow said.
The procession started August 8. On this very day the Summer Olympic Games will kick off in Beijing next year. China, as Sudan's major economic partner, was chosen as one of the targets of the action.
"The Sudanese government empowered Chinese oil companies to use nature resources of the country while 80% of the income is spent on military operations in Darfur. Cooperating with China, we support the perpetrators of the genocide in Darfur," Ms. Farrow noted, the RFE/RL reports.