September 5, 2007 - 15:15 AMT
Legal proceedings were launched in Turkey against Tuncel Sayman, the lawyer of killed Agos editor Hrant Dink. The action followed Sayman's statement that lawyer Kemal Kerincis is "a disrespectful man". The statement was made during the court session on Arat and Hrant Dink cases in May 2006.
Mr Sayman said his words were not addressed to anyone in the session. However, Turkish deputy prosecutor general Beyoglu Hayreddin Uysal demands a two-year sentence for Tuncel Sayman, who is accused of "outrage," Radical newspaper reports.
The Istanbul prosecutor's office wants a 3-year imprisonment for Hrant Dink's son Arat Dink and his fellow Sargis Serobyan, who are charged of "insulting Turkishness. They were accused because of the repeated publication of Hrant Dink's interview where he spoke of the Armenian Genocide recognition.