PanARMENIAN.Net - "Turkey may put into practice its threats to the United States if the Armenian Genocide resolution passes. However, they are not likely to do much harm to the U.S.," Director of the Institute of Oriental Studies at the RA Academy of Sciences, Dr Ruben Safrastyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
"Evidently, Turkey will launch military operations in Northern Iraq in revenge. Turkish PM Erdogan has already given consent to intrusion. An appropriate draft bill will be approved in the parliament. As to restricting the U.S. use of Incirlik base and blocking crucial supply routes to Iraq, I do not suppose Turkey will resort to such extreme measures," he said.
"Passage of the H.Res.106 may push Turkey to a greater sovereignization of foreign policy. Striving after the role of main regional power, Turkey wants to ensure its security at the expense of its neighbors. This tradition has been maintained since the times of the Ottoman Empire.
There is one more circumstance. This resolution is non-binding. It can't force the President to use the term 'genocide' in his speech. It's just a House Bill, which will not be introduced into the Senate. As for Turkey, it has simply taken an opportunity to pursue its own foreign policy," Dr Safrastyan said.
The H.Res.106 resolution is scheduled for a vote October 10 before the House Committee on Foreign Affairs.