March 6, 2009 - 17:13 AMT
"Around a year ago we forecasted that Armenia was under the risk of dram devaluation that would have a negative impact on manufacturers and bring to production volume decrease," the Head of Armenian Manufacturers Union Vazgen Safaryan told a news conference on Friday. "According to 2008 data, import volume in Armenia amounted to AMD 4,4 billion and export volume - less than AMD 1 billion, i.e. the imports exceeded exports by 35%. Still, the weakening of dram is an insufficient condition for local output improvement. The Armenian government policy has to be changed to improve the country's economic status."
The Head of Armenian Manufacturers Union offered his own crisis solution. "The new governmental policy should aim at creation of new job opportunities. The international financial structures investments should be employed for construction works at: Armenia-Iran railway, Armenia -Batumi highway and the new NPS. Our short-term plans should include strengthening of rural sector," Vazgen Safaryan stated.