Galle to become Armenian religious center in Germany
PanARMENIAN.Net - The Armenian Religious Community in Galle's Amensdorf Quarter purchased a piece of land with a building that used to serve as a catholic church. According to the community priest Aristakes Ayvazyan, its an architecturally unique church.
The Head of Amensdorf community Herberdt Ziegfried expressed his gratitude to the purchasers. "It's been 3 years since the catholic church stopped functioning, and we were worried it would remain unclaimed. We're happy the territory would be used for a noble cause of returning the believers to the Church, " he said.
The ceremonial consecration of the church will be held in May, as the building is still under reconstruction. The altar will be sprinkled with holy water; columns, pictures and crosses cleansed with wine and myrrh.
More than 15 Armenian communities are active in Germany, specifically in Berlin, Munich, Belfield and Köln. More that 50 000 ethnic Armenians constitute the church congregation. The residence of the Armenian Bishop is located in Köln, Berlin Armenian Community website reports.