Aliyev: Karabakh conflict is in the past, we need to look to the future
PanARMENIAN.Net - Azerbaijani President Ilham Aliyev has told the OSCE Chairperson-In-Office Ann Linde that the Nagorno-Karabakh conflict is a thing of the past and that it is necessary to look to the future.
Aliyev on Sunday, March 14 hosted a delegation led by Linde who is both the Swedish Foreign Minister and the OSCE Chairperson-in-Office.
"The conflict is now a thing of the past, and we must look to the future. Today we discussed our views on how to build the future. I think the last four months after the war have demonstrated the desire of both sides to turn the page and focus on the future," RIA Novosti cited Aliyev as saying.
He reminded that the OSCE was directly involved in the settlement of differences between Armenia and Azerbaijan. According to Aliyev, Baku has started the process of negotiations on opening communications between the two countries.
The Deputy Prime Ministers of Armenia, Russia and Azerbaijan have been meeting since January to discuss new transport roads that would link Armenia, Russia and Azerbaijan. New rail and road routes in the South Caucasus will connect the Azerbaijani Autonomous Republic of Nakhichevan with the rest of the country, for which a road will be built through the territory of Armenia. There will also be road and rail routes through the territory of Azerbaijan to connect Armenia to Russia.