PanARMENIAN.Net - The number of confirmed coronavirus infections in Armenia grew by 1097 to reach 193,736 on Thursday, April 1 morning, according to information provided by the Health Ministry.
Fresh figures also revealed that 617 more people recovered, 18 patients died from Covid-19, while eight others carrying the virus died from other causes in the past 24 hours.
A total of 6217 tests have been performed in the past day, the National Center For Disease Control and Prevention said.
So far, 173,681 people have recovered, 3533 have died from the coronavirus in the country, while 900 others carrying the virus have died from other causes.