Biden: U.S. will continue to advocate for release of all Armenian PoWs
PanARMENIAN.Net - The United States will continue to advocate for the release of all Armenian prisoners of war held in Azerbaijan, President Joe Biden said on Tuesday, September 21, in remarks released on the 30th anniversary of Armenia's Independence.
"Our two nations are bonded by history, family, and friendship, including 1.5 million Armenian-Americans whose contributions enrich and strengthen our bilateral ties. This year, we will mark 30 years of bilateral relations between our countries. We look forward to continuing to support the Armenian people on your democratic journey in the years ahead, including by supporting your efforts to strengthen your democratic institutions, advance human rights, combat corruption, and uphold the rule of law," Biden said in a letter sent to Prime Minister Nikol Pashinyan.
"The Armenian people have faced challenges over the last year, including the tragic loss of life in the fighting in the Nagorno Karabakh conflict. As we mourn with the people of Armenia, we will work hand in hand with your government, including through the OSCE Minsk Group and other regional formats, to promote regional stability and conflict resolution. The United States will continue to advocate for the release of all Armenian detainees held in Azerbaijan. "
Biden noted that the U.S. is committed to continued cooperation in the fight against Covid-19. He reminded that his country has contributed over $14.2 million to Armenia in the fight against the coronavirus, and pledged to continue working together to advance an inclusive global economic recovery in the wake of the pandemic.