Armenia's fulfillment of PACE resolutions to be considered in Valencia
PanARMENIAN.Net - CE Parliamentary Assembly (PACE) Monitoring Committee meeting launched today in Valencia. During the meeting PACE co- rapporteurs John Prescott and George Colombier will present a Report on Armenia's compliance with 1643 PACE resolution terms, PACE official web site reported.
4 Armenian Delegation representatives David Harutyunyan, Armen Rustamyan, Avet Adonts and Raffi Hovhannisyan will participate in Monitoring Committee meeting.
During its January session CE Parliamentary Assembly decided against incapacitating Armenia from voting and invited a Monitoring Committee to study Armenia's fulfillment of PACE recommendations on compliance with 1643 resolution terms.