PanARMENIAN.Net - U․S․ Ambassador to Armenia Lynne Tracy believes the status of Nagorno-Karabakh has not been determined yet and that the process should be carried out under the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
Tracy reportedly made the remarks at a meeting with Deputy Prime Minister Hambardzum Matevosyan on Monday, January 31. The latter stressed the role and mission of the United States as a Co-chair of the OSCE Minsk Group in the final and comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Matevosyan hailed the support provided to Armenia by the United States over the past 30 years aimed at the strengthening of a more prosperous, democratic society, in particular, aimed at the fight against corruption, as well as the implementation of judicial and police reforms.
At the end of the meeting, the two reaffirmed their readiness to contribute to the strengthening of Armenia-US working relations and the development of bilateral ties.