Byblos Bank Armenia is summing up 2023 and ringing in the New Year with an important donation.
On behalf of all of the Bank’s employees, customers and partners, funds intended for holiday gifts will be transferred to the Soldier's Home charitable NGO to contribute to the social reintegration of disabled veterans, as well as to projects aimed at providing education, training and employment for the displaced residents of Artsakh.
The donation will fund the participation of forcibly displaced Artsakh civilians in educational programs that match their preferences and potential, as well as provide advanced professional education at a later stage and help them find a job.
The cooperation was officially announced on December 19, when the Bank's Chief Executive Officer Hayk Stepanyan and Director of the Soldier's Home Charity NGO Haykuhi Minasyan signed a memorandum at a special event at the Soldier's Home.
"We are happy to collaborate with the Soldier's Home again and unite around the important goal of returning wounded soldiers to a normal life. Today, our attention is also focused on efforts to help our compatriots displaced from Artsakh, to create a healthy environment for them. I am confident that there will be some tangible result, and I hope we will continue the work to benefit the defenders of the motherland," said Hayk Stepanyan, Chief Executive Officer of Byblos Bank Armenia.
As part of the New Year initiative, Byblos Bank Armenia joined the Soldier’s Home project Armenia 301 to make a modest contribution to improving the quality of life of injured veterans․ The symbol of the project Armenia 301 is the painting “Hayastan” (Armenia) by Martiros Saryan, and during the event, the representatives of the Bank got to install fragments of a puzzle on a replica installed at the Soldier's Home.
“The policy adopted by Byblos Bank Armenia clearly reflects the Bank’s attitude towards the defenders of the motherland. It is not the first time that the Bank supports the Soldier's Home, so that we can take care of the veterans and improve their lives. It is very nice to see that Byblos Bank Armenia feels a great social responsibility towards people who were injured while defending the homeland. We are immensely grateful and we hope this will become a contagious example for many other organizations as well,” said Haykuhi Minasyan, the Director of the Soldier's Home Charity NGO.
This year, forcibly displaced persons from Artsakh are the primary beneficiaries of all, including educational programs of the Soldier’s Home. Their social integration is achieved through education and creation of a permanent source of income for them.
In 2022-2023, the Soldier’s Home assessed the educational needs of about 2,400 beneficiaries, of which more than 1,300 participated in various educational courses, and over400 of them found jobs.
In 2023, Byblos Bank Armenia CJSC celebrated its 15th anniversary and financed a number of educational and charity projects throughout the year. The Bank was founded in December 2007. Today, Byblos Bank Armenia has four branches in Yerevan where customers access various banking services and receive financial advice. The Bank provides its customers corporate-retail banking services that meet the highest international standards.
Soldier's Home is a charitable NGO that addresses the problems of soldiers injured or disabled in combat or on active duty. Veterans receive quality healthcare services free of charge at the rehabilitation center established in 2018. In addition, Soldier's Home helps disabled veterans get education and jobs by organizing a number of educational programs for servicemen living in Yerevan and the provinces of Armenia.