Pashinyan: Azerbaijan getting ready for new attack on Armenia
PanARMENIAN.Net - Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan believes Azerbaijan is getting ready for a new attack on Armenia.
In his remarks to France 24 (via Reuters), Pashinyan said prospects for clinching a long-term peace treaty were hurt by Azerbaijani President Ilham Aliyev's statements which lay claim to large parts of Armenian territory.
"If the principles of territorial integrity and inviolability of borders are not recognized by Azerbaijan, it is simply not possible," he said.
"Azerbaijan is using the situation to feed its rhetoric. That leads one to think that Azerbaijan is getting ready for a new attack on Armenia."
Key elements in securing a treaty are demarcation of borders and the establishment of regional transport routes often through the territory of each others' territory.
Pashinyan and Aliyev have discussed moves towards a peace treaty at several meetings, including discussions last week at the Munich Security Conference.