Danger that occurred as a result of Nairit tragedy is fully eliminated
PanARMENIAN.Net - "Technogenous catastrophes like the one at Nairit factory happen even in developed countries of the world. Professional and operative work of governmental bodies play an important role in such cases," Councilor of Life Saving Service Head at RA Ministry of Extraordinary Situations, Colonel Nikolai Grigoryan told a news conference in Yerevan.
"Governmental bodies showed a high level of commitment. Operative actions were taken to prevent the worse. The threat has been eliminated." According to the Colonel, Ministry of Extraordinary situations has worked out a special plan for the brigade to act upon during the catastrophe. "Our task is to explain what happened to prevent the spread of panic. The catastrophe could stir up major panic in the city and upset the normal rhythm of its life," Nikolai Grigoryan said, emphasizing that the factory building is rather depreciated, so extra security should be observed here.
Yesterday, around 6:40 p.m. two explosions occurred at Nairit Factory; later the fire erupted. 9 fire-brigades arrived at the site within 15 minutes of the incident.
One absorption tower has burned down as a result of breakage at chloroprene section. Due to firemen's efforts the fire was fully extinguished. 4 people are dead and 8 injured as a result of fire.
A professional council was formed at the factory yesterday to investigate breakage causes, and work towards overcoming fire consequences.
The breakage caused no contamination, no dangerous emissions are registered. Other technical lines of the factory continue operating.