Armenian plane lands in Baku for security forum
PanARMENIAN.Net - A flight was operated from Zvartnots International Airport to Baku, as recorded on flightradar24.com . The flight was carried out by a FlyOne airline aircraft, Sputnik Armenia reports.
It is highly likely that Armenia's National Security Service (NSS) director, Andranik Simonyan, traveled on this flight to participate in the 3rd International Security Forum.
According to Azerbaijani media, the delegation led by Simonyan has already arrived in Baku.
The FlyOne flight reportedly lasted 47 minutes, according to Minval.az .
This trip marks the first visit by a senior Armenian official to Baku in the past 35 years. On September 5, Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan had visited Zangilan.
From September 19 to 21, the Armenian NSS delegation participated in the international security forum held in Baku.