Amnesty not to draw the curtain over March 1 case
PanARMENIAN.Net - "Parliament's decision on declaring amnesty should not be viewed from humanistic viewpoint only. The fact remains that the step aims to consign March 1, 2008 incidents to oblivion. Authorities persistently try to conceal that, attempting to show that amnesty bears a more global nature," ANC representative Hovhannes Igityan told a press conference.
The speaker expressed conviction that parliament decision mostly applies to March 1, 2008 incidents. "Amnesty does not solve any problems in terms of mitigating the country's political tension either. We are certainly happy that 2000 people, including most of our friends, are already in freedom, but that doesn't mean March 1 case should be considered closed," he noted.
Igityan finds that NA decision on declaring amnesty contains lots of flaws, ambiguities and contradictions, especially from social, political and legal viewpoints.