July 2, 2009 - 18:09 AMT
"By awarding Georgian President Mikheil Saakahvili with honor order, Armenian President displayed Yerevan's complimentary policy," Deputy Director of Caucasus Institute Sergey Minasyan said during a joint news conference with expert Armen Aghayan. Armenia's policy, according to him, may differ from the policy of its strategic partner. "By awarding Saakashvili, Yerevan sent a specific kind of message to Moscow," Armenian political scientist stressed.
Touching upon the problems of Armenians in Samtskhe Javakheti, Sergey Minasyan stressed the importance of Armenia's conducting a more clear-cut policy to avoid complications in Armenian-Turkish relations.
Expert Armen Aghayan noted in his turn that the issue was not on Armenia's foreign policy agenda. "Armenian authorities in Samtskhe Javakheti gave a green light to Georgia's policy. The issue should become Armenia's internal problem, obliging our authorities to take concrete steps in that direction," Aghayan stressed.