RA President will hear out Diaspora's opinion on RA-Turkish protocols
PanARMENIAN.Net - RA President Serzh Sargsyan met Catholicos of All Armenians, Garegin II to discuss state-church relations as well as RA-Turkish rapprochement process.
According to RA President, the rapprochement process entered the stage of social and political discussions. Serzh Sargsyan characterized the discussions as a positive factor. "Whether RA-Turkish Protocols will be signed or not, they're a good platform for discussion of issues the country faces. Discussions are of rather emotional nature as the majority of our people are the generation of Genocide victims. Besides, places, sacred to our people: churches, capital cities, are located abroad," the President said.
Sargsyan informed His Holiness that on October 1 he'll stat series of visits to Armenian Diaspora representatives of Paris, New York, Beirut, Los Angeles and Rostov-on-Don, where he intends to hear out Diaspora's opinion on RA-Turkish protocols. Garegin II approved of RA President's initiative, stating that Diaspora is the most important and inseparable part of Armenian people.