Monopoly -caused dearness results from long mediators' chain between manufacturers and consumers
PanARMENIAN.Net - Monopoly -caused dearness is formed as a result of long mediators' chain between manufacturers and consumers, Head of RF Antimonopoly Service Igor Artemyev said at the news conference in Yerevan held within the frameworks of CIS Intergovernmental Antimonopoly Policy Council sitting. "The more mediators there are between the manufacturer and the consumer, the higher is monopolistic price," he said.
In his turn, the Chairman of State Commission for Economic Competition Protection Ashot Shahnazaryan noted that shadow economy could be decreased by establishing thorough control over invoices issued as a result of manufacturer-consumer deals.
High monopolization rate in RA market should be regulated by corresponding authorities, and private sector participation excluded, Igor Artemyev believes.
Shahnazaryan added that RA Government has worked out a package of legislative reforms in customs and tax administration sphere, including implementation of online system for tax payments.