PanARMENIAN.Net - It looks as first sight that Armenian-Turkish rapprochement will not in any way affect Javahk, Haykazun Alvrtsyan Head of the Western Armenians' Center, told a news conference in Yerevan. Bilateral ties normalization, he said, will affect the region in both political-military and economic terms. "Ratification of Armenian-Turkish Protocols imposes on both countries obligations in front of other states in region," Alvrtsyan noted.
Besides, he said that by opening border Armenian authorities will lose control of Javahk, and the Armenian populated region of Georgia will no longer enjoy Armenia's support in international tribunals. "That will also be a moral-psychological blow to Armenians of Javahk," Alvrtsyan said.
With regard to Armenian authorities' interest in the settlement of the problem of Javahk, he said, "Issues related to Javakh were never included in Armenian Parliament's agenda." Besides, Georgian authorities always reacted to Javahk-Armenians' statements and always tried to avert any process contradicting their interests. Alvrtsyan said.