RA FM: Armenia committed to values of La Francophonie International Organization
PanARMENIAN.Net - Currently on a working visit to Paris, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian on December 15 took part in the forum of foreign ministers of members of La Francophonie. The ministerial meeting was attended by 70 members of Francophonie, as well as delegations from associative states and observer countries. Issues of implementing the Quebec summit decisions adopted in October 2008 were on the Forum's agenda.
Speaking at the forum, Edward Nalbandian highly appreciated cooperation and solidarity of the Francophonie member countries and stressed that Armenia is committed to the values of that organization. Edward Nalbandian presented steps Armenian side have taken for implementing the goals of La Francophonie, press service of the Foreign Ministry of Armenia reported.