Zurich Court of Appeal leaves unchanged the court decision on Turks denying Armenian Genocide
On February 9, the Zurich Court of Appeal confirmed the judgment in first proceedings of three partisans of the Turkish politician Dogu Perinçek for Armenian Genocide denial and violation of the standard antiracism (art.261bis CSP).
According to an independent French journalist Jean Eckian, the defendants, Swiss citizens of Turkish descent had been stopped on July 2007 during a meeting organized in a hotel of Winterthur. The principal defendant, Ali Mercan, 59, representing Workers Party, had declared that the Armenian genocide was "an international historical lie ". He was condemned to a fine of 4500 francs. The accomplices, organizers of the meeting are condemned with a fine of 3600 francs. In 2008, Dogu Perinçek, leader of the Workers Party, was condemned by the Federal court for similar declarations.
Sarkis Shahinian, President of Association Switzerland-Armenia (ASA), was pleased with the decision of the Swiss court, noting that it breaks the line of the denial of Turkish State.