Over 10 000 people have visited Xocali.net (www.xocali.net) within the past two days, mostly from Europe, Russia and Azerbaijan. Launched on February 24 by Xenophobia Prevention Initiative, Xocali.net displays evidence of falsifications and forgeries of Azerbaijani propaganda in the information war against Armenia.
Experts of Xenophobia Prevention Initiative have revealed and displayed about 20 photographs of victims of Kurdish riots in Turkey, slaughter in Srebrenica (Bosnia and Herzegovina), and others, that represented by Azerbaijan as died during the Agdam events of February 26, 1992, when the Khojaly villagers perished.
Russian, English, Azerbaijani and German versions of Xocali.net are available, and French and Iranian versions will be also launched in future. According to Xenophobia Prevention Initiative experts, Xocali.net (www.xocali.net) prevented numerous hacker attacks over the past two days.
Center for Public Relations and Information at the RA Presidents Office and the Openarmenia.com forum contributed to the project.