PanARMENIAN.Net - Arthur Abraham's third fight in Showtime's Super Six Boxing Classic will come against WBC super middleweight champion Carl Froch on August 21 in Nottingham, England. Froch has yet to complete his second stage fight, which takes place on April 24 in Denmark against Abraham's stablemate Mikkel Kessler.
Froch had his first Super Six bout in Nottingham and won a close decision over Andre Dirrell. Abraham had his first round bout in Germany and knocked out Jermain Taylor, but lost by way of disqualification to Dirrell in the second stage of the tournament.
Abraham told bild that he would like his next fight to take place in Germany and there might be a chance of that if Kessler beat Froch in a few weeks.
"After my loss in the United States against Andre Dirrell, I would love to fight in Berlin's O2 World. The arena is my fortress," Abraham said, boxingscene.com reports.