"ZVARTNOTS" YEREVAN AIRPORT WILL BE TRANSFERRED UNDER ARGENTINÅ COMPANY MANAGEMENT FOR 50 YEARS
PanARMENIAN.Net - "Zvartnots" Yerevan Airport will be transferred under management of "Airpuertos Arhentina 2000" for a term of 50 years. The company already controls 33 airports. Chairman of the Company Committee Eduardo Ernekian and Chief of civil aviation Central Administrative Board Sergey Yeritsian signed a mutual understanding memorandum, which stipulated for "Airpuertos Arhentina 2000" Company's obligation to invest 50 million dollars in development of the airport. This is a preliminary figure, which can be reconsidered before signing the treaty, as the Armenian side considers 50 million not to be enough for a fifty-year-long lease.
Saturday President of Armenia Robert Kocharian received Ernekian, who presented his proposals and plans to the President. The head of the Argentinean Company particularly pointed out the necessity for repairs of the landing strip and providing the airport with up-to-date equipment, and personnel retraining. In Ernekian's opinion, investments in management of the airport will allow to make Armenia a centre of tourism and to operate in the back. He is convinced that "Zvartnots" Airport will become the regional centre of air communication in the course of time.