THE PENTAGONE EXPERTS HAVE COME TO THE CONCLUSION, THAT INTERESTS OF THE US REQUIRE KARABAKH INDEPENDENCE
PanARMENIAN.Net - Turkish magazine "Aksion" has published130-page research devoted to the problems of the Caucasus countries, Central Asia and their neighbor countries prepared according to the US defense ministry order. The Analytic council and institutes, studying problems of Asia and Caucasus developed this document. Diplomats, generals, specialists of this region participated in its preparation. The White House has paid attention to this work. Analysts took into consideration the problem of Nagorno-Karabakh. In the document is said "25-thousand army of Karabakh is the second strongest in the region after the Uzbek army. Three marshals, four admirals and thirty generals were born in Armenia. The Karabakh Army has divided Azerbaijan in two parts through Yevlakh-Mingechaur. If they continue to move in this direction, the pipeline Baku-Supsa will be threatened…The interests of the US regarding the Caucasus require the peaceful unification of Georgia, and Karabakh independence but formally included in Azerbaijan… If Armenia and Azerbaijan's presidents do not come to an agreement, and then the reality of new war in the region is big. In the case if Azerbaijan succeeds in the Karabakh conflict, Armenia can make attempts to occupy Nakhichevan. If the events progress in this way, Turkey, as it is stipulated according to Kars agreement, 1921, will begin battle activities against Armenia. In this case Russia will not remain aloof".