Agricultural products output down 24,3% in ArmeniaNovember 20, 2010 - 13:25 AMT PanARMENIAN.Net - 16,8% slump was registered in Armenian agriculture in January-October 2010, to make AMD 528,8 billion in the reporting period. As reported by the RA National Statistical Service, the output of agricultural products went down 24,3% in October compared with September. Top stories Yerevan has dismissed Turkey’s demand to shut down the Armenian nuclear power plant as “inappropriate”. Armenia will loan 2.9 billion drams to Nagorno Karabakh (Artsakh), according to a draft government decision. The Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan has “strongly condemned” Armenia’s decision. Kerobyan has said that for the first time in the history of Armenia, the volume of foreign direct investments amounted to about $1 billion. Partner news | Luxembourg Prime Minister due in Armenia on Sept 9 Xavier Bettel will meet with Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan on September 9. Pashinyan: Role to ensure Armenia roads safety reserved to Armenia Prime Minister Nikol Pashinyan cited the trilateral statement of the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan. MP raises torture of Armenian prisoners in Azerbaijan Even during phone calls with their relatives, prisoners provide only vague updates, with no specific details about their treatment. The Power of One Dram to benefit Moonk technoschool The beneficiary of "The Power of One Dram" in August was Aren Mehrabyan Foundation. |